احتمال محرومیت‌های سنگین در پرونده تراکتور و ترابی؛ همه چیز به نفع پرسپولیس

احتمال محرومیت‌های سنگین در پرونده تراکتور و ترابی؛ همه چیز به نفع پرسپولیس

تراکتورسازی با افشای مذاکره با ترابی، برای خودش دردسر بزرگی درست کرده است. 

به گزارش پیروزی دیلی، پرسپولیس که هنوز از قصه محرومیت بخاطر پرونده مهدی طارمی آن راحت نشده حالا مشکل جدیدی پیدا کرده است. جذب مهدی ترابی، بازیکن سایپا که به ادعای باشگاه تراکتورسازی با آنها قرارداد داشته مشکل جدید سرخ‌هاست. هواداران پرسپولیس که حسابی از داستان طارمی و دردسرهایی که برای باشگاه درست کرده ترسیده‌اند نگرانند که آیا قضیه ترابی هم می‌تواند برای آنها مشکل جدیدی ایجاد کند یا نه. سوالی که به نظر می‌رسد جواب آن منفی است.


ترابی چند ماه گذشته در حالی‌که بیش از یک سال از قراردادش با سایپایی‌ها باقی مانده با تراکتورسازی قرارداد امضا می‌کند تا در پایان فصل به این تیم بپیوندد.  جذب اینچنینی بازیکنان به عنوان سرباز توسط باشگاه  تراکتورسازی اتفاق جدیدی نیست و پیش از این هم بارها اتفاق افتاده، اما این اولین باری است که مسئولان این تیم مجبور به اعتراف شده‌اند قبل از پایان فصل با یک بازیکن که تحت قرارداد باشگاه دیگری بوده قرارداد امضا کرده‌اند. مدیران جدید تراکتورسازی برای این که بتوانند ترابی را به تبریز ببرند مجبور شدند مذاکره و ثبت قرارداد با این بازیکن را رسانه‌ای کنند.


براساس قانون بازیکن تنها در شرایطی اجازه مذاکره با تیم‌های دیگر را دارد که فقط ۶ماه از قراردادش باقی مانده باشد اما ترابی یک سال و نیم با سایپا قرارداد داشت و مذاکره‌اش با تراکتورسازی غیرقانونی بوده است. مساله‌ای که نشان می‌دهد متخلفان این پرونده مهدی ترابی و تراکتورسازی هستند. دکتر محمودی، کارشناس حقوقی در این خصوص به سایت نود گفت: «در مرحله اول تراکتوری‌ها در صورتی که برای مهدی ترابی ادعایی دارند باید قرارداد او را منتشر کنند. اگر قرارداد او مشروط به گذراندن دوره سربازی‌اش بوده که خود به خود این قرارداد باطل شده اما اگر بحث دیگری در میان بوده است باید به آن رسیدگی شود. در زمان مذاکره باشگاه تراکتورسازی با ترابی یک سال و نیم از قرارداد این بازیکن باقی مانده و این مذاکره کاملا غیرقانونی بوده است. در صورت اثبات این تخلف، تراکتور بخاطر اغوای بازیکن یک یا دو پنجره نقل و انتقالاتی محروم خواهد شد و حکم ترابی هم مانند حکم طارمی محرومیت ۴تا ۶ماهه خواهد بود.»


پرسپولیس آخر فصل، بدون اطلاع از این داستان با باشگاه سایپا که مالکیت قرارداد ترابی را داراست وارد مذاکره شده و این بازیکن را به خدمت می‌گیرد و مجوز حضور و رضایت‌نامه‌اش را از باشگاه سایپا دریافت می‌کند. انتقالی که کاملا قانونی بوده و هیچ کدام از دو باشگاه از قوانین تخلف نکرده‌اند.


تراکتورسازی قصد دارد تا با مطرح کردن بحث شکایت بتواند مهدی ترابی را بر اساس قرارداد مدیران سابق با این بازیکن به تبریز بیاورد. در این میان پرسپولیس نقشی ندارد و سایپا هم تخلفی انجام نداده و این تراکتورسازی و مهدی ترابی هستند که در این پرونده درگیر هستند. تراکتورسازی می‌تواند از ترابی به‌خاطر تخلفش شکایت کند و البته در این میان سایپا هم به می‌تواند از باشگاه تراکتورسازی به خاطر مذاکره غیرقانونی با بازیکنش شکایت کند. تراکتوری‌ها می‌توانند ترابی را محروم کنند و باشگاه سایپا هم می‌‌تواند علاوه بر محروم کردن تراکتورسازی از آن‌ها غرامت بگیرد. در این میان تنها باشگاهی که ضرر نمی‌کند پرسپولیس است.


مالکیت قرارداد ترابی، از طرف سایپا به پرسپولیس واگذار شده و با توجه به اینکه سایپا مالک قرارداد او بوده، مذاکره و توافق و حتی قرارداد این بازیکن با تراکتورسازی ارزش قانونی نخواهد داشت. حتی در صورت محرومیت ۴ تا ۶ ماهه ترابی، این محرومیت تا نیم‌فصل دوم تمام خواهد شد و پرسپولیس می‌تواند از او استفاده کند. دکتر محمودی در این مورد می‌گوید: «مالکیت ترابی در اختیار سایپاست و قرارداد تراکتوری‌ها مساله‌ای را عوض نمی‌کند. پرسپولیس و سایپا در این پرونده با هیچ خطری مواجه نیستند و تراکتور و ترابی هستند که امکان جرایم مالی و محرومیت برای آنها وجود دارد. در صورتی که باشگاه تراکتورسازی شکایت کند ماجرا در کمیته تعیین وضعیت رسیدگی می‌شود و فیفا به خاطر داخلی بودن پرونده به آن رسیدگی نخواهد کرد. در کمیته تعیین وضعیت هم نتیجه آن خیلی زود مشخص خواهد شد. اگر قرارداد ترابی مشروط به سرباز شدن او باشد، موضوع خاصی در میان نیست و خود به خود این قرارداد باطل می‌شود. اما اگر بحث مذاکره و قرارداد به شکل دیگری وسط باشد، به تخلف او و باشگاه تراکتورسازی رسیدگی می‌شود.» 

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی