برانکو:فصل بعد با اختلاف 6 امتیاز به استقلال قهرمان می شویم

برانکو:فصل بعد با اختلاف 6 امتیاز به استقلال قهرمان می شویم

برانکو پس از قهرمانی با پرسپولیس با حضور در برنامه 90 پاسخگوی سوالات عادل فردوسی پور شد.

به گزارش پیروزی دیلی، برانکو ایوانکوویچ، سرمربی پرسپولیس مهمان این هفته برنامه نود بود که در ابتدا سال نو را تبریک گفت و اظهار کرد: ابتدا به بازیکنانم خسته نباشید می‌گویم که به قهرمانی رسیدند؛ این موفقیت را به دست اندرکاران تیم، گرشاسبی مدیر عامل فعلی و طاهری مدیر عامل سابق باشگاه و همه افرادی که ما را در راه قهرمانی به ما کمک کردند تبریک می‌گویم؛ همچنین از همه مهم‌تر هواداران که یار دوازدهم ما بودند.


او ادامه داد: وقتی به پرسپولیس آمدیم، موقعیت خیلی بدی داشت؛ اما به هواداران، باشگاه و بازیکنانم و کارمان اعتقاد داشتم؛ پس از آن بازی‌های بد در ابتدای فصل و بعد از باخت 2 بر یک به ذوب‌آهن در تهران، عملا گفتم برای قهرمانی می‌جنگیم و فقط با تفاضل گل کمتر به قهرمانی نرسیدیم؛ حفظ قهرمانی تا کسب آن سخت‌تر است.


برانکو با بیان اینکه امسال نتایج بسیار عالی به دست آوردیم، گفت: به جرات می‌توانم بگویم بهترین نتایج تاریخ پرسپولیس را کسب کردیم چون سوپرجام را به دست آوردیم، خیلی راحت قهرمان شدیم، تا مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا پیش رفتیم، در فصل جدید لیگ قهرمانان یک بازی قبل از پایان مرحله گروهی صعودمان را قطعی کردیم و با بهترین دفاع موثرترین تیم لیگ هستیم.


سرمربی پرسپولیس با اشاره به اینکه دو بازیکن موثرمان را در راه قهرمانی از دست دادیم، ابراز کرد: طارمی که ابتدا محروم شد و بعد به قطر رفت؛ بازیکنی که دو سال پیاپی بهترین بازیکن ایران بود؛ سروش رفیعی که برای ما بازیکن بسیار مهمی بود و او هم به قطر رفت؛ قبل از آن هم نوراللهی و عالیشاه که به خدمت سربازی رفتند؛ به همین دلیل به بازیکنانم افتخار می‌کنم که در چنین شرایطی به قهرمانی رسیدند؛ به ویژه در این فصل که قهرمانی را تکرار کردند.


او یادآور شد: به هر حال ما در ابتدای فصل خودمان را آماده کرده بودیم و می دانستیم شروع فصل بسیار اهمیت دارد؛ می‌دانستیم استقلال رقیب همیشگی و تیم خوبی است؛ با این نظر موافق نیستم که سپاهان، تراکتور، ذوب‌آهن، سایپا و پیکان به یک بحرانی ورود کردند چون آنها تیم‌های خوبی هستند و نتایج قابل قبولی داشتند ولی آنها هم نوساناتی داشتند ولی ما خودمان را با فرم مستمر حفظ کردیم و حداقل بازیکنانمان بودند که افت آمادگی داشتند؛ شاید یکی، دو بازی خوب ظاهر نشدیم؛ حتی در مسابقاتی که شکست خوردیم، خیلی خوب بازی کردیم و استحقاق باخت نداشتیم.


برانکو عنوان کرد: هدف ما آنطور که همیشه اعلام کردیم، بردهای بیشتر در مسابقات و بیشترین قهرمانی است، اما واضح است تیم باید تعادل(دفاع، هافبک و حمله خوب) داشته باشد؛ نمی‌توانید این‌ها را از قالب یک تیم خارج کنید؛ می‌بینید مهاجمان ما خوب کار می‌کنند و با سید جلال و بیرانوند خط دفاع تضمین شده است؛ میل و شوق بازیکنان برای پیشرفت است؛ یک بار دیگر باید به سید جلال حسینی برای کسب ششمین قهرمانی در لیگ برتر تبریک می‌گویم و فکر می‌کنم رکورددار قهرمانی در ایران است.


سرمربی پرسپولیس در خصوص عملکرد درخشان علی علیپور طی یک فصل گذشته اظهار کرد: به آقای علیپور بابت فصل درخشانی که داشت، تبریک می‌گویم و با استحقاق توانست به تیم ملی دعوت شود؛ طبیعی است سه سال پیش وقتی آمدم، ایشان تنها 19 سال سن داشت ولی تکرار می‌کنم تلاش خود بازیکنان ثمربخش شد؛ خود علیپور تلاش می‌کند روز به روز بهتر شود و حرف گوش می‌کند تا الان به یک مهاجم عالی تبدیل شده است؛ البته کارش ساده نیست بین دو بازیکن کار کند ولی همیشه خیلی خوب خودش را پیدا می‌کند و یک خطر برای دروازه حریف است؛ علیپور کیفیت خود را علاوه بر لیگ ایران، در بازی‌های بین‌المللی هم نشان داده است؛ هنوز سه بازی دیگر داریم و انتظار دارم علیپور همینطور کارش را ادامه دهد ولی مسئله مهم از هر چیز، او بازیکن و در خدمت تیم است؛ در کنار گلی که می‌زند، به دیگر بازیکنان هم کمک می‌کند.


او به عملکرد وحید امیری هم اشاره کرد و افزود: یکی از کیفیت‌های مضاعف تیم وحید امیری است ولی مهم‌ترین مسئله تیم ما هست؛ وقتی تیم خوب باشد، بازیکن‌ها به طور فردی خوب می‌شوند و عملکرد تیم، نمایش بازیکنان را به طور فردی نشان می‌دهد؛ قطعا وحید امیری یک بازیکن به طور استثنایی و با کارآمد است؛ با انرژی در هیچ مسابقه‌ای نمی‌تواند ضعیف کار کند و وقتی این احساس را داشته باشد، با دوندگی آن را جبران خواهد کرد.

 

برانکو تصریح کرد: فقط ابتدا می‌خواهم بگویم محافظه‌کار بازی کردن تیم یعنی چه؟ آنقدر می‌دانم که موثرترین تیم هستیم، حداقل گل را خوردیم، بیشترین برد را داشتیم و طبق آمار خودتان(نود) بهترین گل‌ها را زدیم؛ فکر می‌کنم خیلی عالی بازی می‌کنیم و در دو بازی اخیر مقابل نسف قارشی و پدیده نشان دادیم با قدرت و هجومی عمل می‌کنیم؛ بازی با سایپا 82 درصد با 530 پاس، 24 شوت به سمت دروازه، دو تیرک، هشت شانس گلزنی و ... داشتیم؛ کجای این کار محافظه‌گری دیده می‌شود؟ به هر حال پدیده‌ای است که به وجود می‌آید و وقتی حرف نیست، این مسائل را می‌گویند؛ فلسفه پرسپولیس بازی هجومی است.


او اذعان کرد: یک نمونه مثال می‌زنم؛ ما یک تیم استاندارد داریم که حسین ماهینی و صادق محرمی بازیکنان ثابت ما هستند و گل آخر ما نیز محرمی از فاصله 25 متری سانتر کرد؛ همیشه به دنبال برد هستیم؛ اگر یک امتیاز هم کافی باشد، به دنبال بازی هجومی و مدرن هستیم.


سرمربی پرسپولیس در مورد به چالش خوردن این تیم در پست هافبک دفاعی طی لیگ هفدهم و خریدهایی که قبل از شروع فصل داشت، عنوان کرد: من طرفدار خرید زیاد بازیکن نیستم؛ بازیکنانی جذب کردیم که غیر از مصلح، بازیکنان هجومی هستند؛ منشا، دومین گلزن برتر فصل قبل بود و رسن، ملی پوش عراق است؛ سیامک نعمتی فصل خوبی در پیکان داشت و مصلح نیز از لیگ یک به تیم ما آمد؛ این نفرات به تیم صدرنشین آمدند که خواسته‌ها و وظایف و دیدگاه‌ها در آن متفاوت است؛ یک مدتی نیاز بود تا آنها خودشان را با شرایط جدید تطبیق دهند.

 

برانکو یادآور شد: برای مثال سیامک نعمتی هر زمان که وارد زمین شد، یک تغییر مثبت در بازی ایجاد کرد؛ از احمد نوراللهی هم خیلی انتظار داریم؛ با اینکه یک سال و نیم آنطور که باید بازی نکرد؛ ابتدای فصل به دلیل عمل جراحی کامیابی‌نیا، فقط ربیع‌خواه را در میانه زمین داشتیم ولی از طریق تمرینات سیستم‌های 2-4-4 خطی و لوزی را امتحان کردیم.


او عنوان کرد: پرسپولیس باید بالا و هجومی بازی کند و نیاز به بازیکنان هجومی دارد؛ برای مثال شجاع علاوه بر فاز دفاعی، با قدرت سرزنی در فاز هجومی هم موثر است و گل‌های حساسی به ثمر رسانده است؛ خریدهای خوبی داشتیم؛ بعضا در زمانی که به مشکل خوردیم، از حسین ماهینی هم در پست هافبک دفاعی بهره بردیم ولی فکر می‌کنم تلفیق خیلی خوب از بازیکنان تشکیل دادیم.


سرمربی پرسپولیس پیرامون نیمکت‌نشینی مسلمان و اینکه آیا مشکل او انضباطی یا اخلاقی بوده است، گفت: سوال خوبی بود؛ قبل از هر چیز باید توضیح دهم که با هیچ بازیکنی مشکل ندارم؛ از آنها فقط می‌خواهم بازی کنند، بجنگند و زحمت بکشند؛ اینجا هیچ مشکلی نمی‌بینم؛ مسلمان بخش و عضوی از تیم ما است؛ ارزیابی ما این است که بازیکنانی که در زمین حضور دارند، تلاش زیادی انجام می‌دهند؛ مسلمان را جای وحید امیری یا فرشاد احمدزاده بازی بدهم؟ جایگزین چه کسی کنم؟


برانکو ادامه داد: در مورد این مسائل همیشه می‌توان بحث کرد؛ درباره مسلمانی حرف می‌زنیم که کیفیت خودشان را دارد؛ چرا همه از او صحبت می‌کنند؛ چرا کسی از بشار حرف نمی‌نزد؟ او ملی پوش عراق است؛ تیم ملی‌ای که در جام ملت‌های قبل ایران را حذف کرد؛ بازیکن جوانمرد، با کیفیت و آینده‌داری است؛ من تیمی را چیدم که باید نتیجه می‌گرفت؛ اگر با یک هافبک دفاعی بازی کنیم، می‌گویند چرا با دو هافبک دفاعی بازی نمی‌کنید؟ همیشه این مسائل است.


سرمربی پرسپولیس تصریح کرد: یک سری تغییرات در ترکیب به وجود آوردیم؛ پارسال ربیع‌خواه در تمام پست‌ها بازی کرد؛ فصل قبل عملا با 13 بازیکن کار کردیم و قبل از هر چیز نتایج ما به این خاطر است که نیمکت خوبی داریم؛ مسلمان، مصلح، بشار، نوراللهی، منشا و ... روی نیمکت هستند که بلافاصله می‌توانند بازی کنند و آماده هستند.

 

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کریم باقری گفته بود رابطه برانکو و مسلمان شکراب شده، گفت: باز هم تکرار می‌کنم که هیچ مشکلی با مسلمان ندارم؛ من از بازیکن حرفه‌ای‌گری، کار حداکثری، دوندگی، جنگندگی و ... می‌خواهم؛ حتی موقعی که بازی را می‌بازیم، نمی‌توانم از آنها انتقاد کنم؛ در نیمه دوم بازی با استقلال در بخشی از مسابقه 80 درصد مالکیت توپ داشتیم ولی بعضا اشتباهات تاکتیکی و تکنیکی به وجود می‌آید.


برانکو در خصوص اشتباهاتی که در دربی برگشت لیگ هفدهم داشت و تغییر تاکتیکش در صورت بازگشت به پیش از آن مسابقه اظهار کرد: به احتمال زیاد با همان بازیکنان ولی با سیستم متفاوت تیم را وارد زمین می‌کردم؛ واقعیت این است که بازیکنان تحت فشار بودند و می‌خواستند به نتیجه برسند؛ در نیمه اول تیم خوبی نبودیم ولی در نیمه دوم بهتر شدیم و تغییراتی دادیم تا نتیجه بگیریم؛ هیچ‌وقت نمی‌خواهم راجع به داوری تمجید کنم یا حرفی بزنم ولی روی حسینی پنالتی اتفاقی افتاد؛ من و همکارانم هر روز داوری انجام می‌دهیم.


او در خصوص تاثیر رفت و برگشت طارمی در پایین آمدن روحیه تیمی عنوان کرد: بله؛ به هر حال او بازیکن مهمی طی دو سال اخیر برای ما بود؛ ملی پوش، بهترین بازیکن و آقای گل ایران بود و با پست هجومی کیفیت مضاعفی به تیم می‌داد؛ فکر کنید هر تیمی آقای گل خود را از دست بدهد چه ضربه‌ای می‌خورد؟ طبیعی است باید یک سری تغییرات انجام می‌شد ولی خیلی زود توانستیم تاثیرات رفتن او را جبران کنیم.


سرمربی پرسپولیس اضافه کرد: ما با همین تیمی که الان در اختیار داریم، قاطعانه قهرمان شدیم و امیدوار به بازگشت عالیشاه هستیم تا تیم را تکمیل‌تر کنیم؛ مسئله‌ای که در تیم ما هست شوق بازیکنان برای پیشرفت و حفظ آرامش است؛ فرشاد احمدزاده پیشرفت خوبی داشته و 5 گل زده است؛ انتظار داریم امیری هم گل‌های بیشتری بزند؛ کمال کامیابی‌نیا آزادگی عمل بیشتری دارد و در دیدار با پدیده سه موقعیت گل داشت؛ انتظار دارم بازیکنان بهتر و بهتر شوند و به‌عنوان تیم یک قدم رو به جلو برداریم؛ به نظرم می‌توانیم این کیفیت را استمرار دهیم.


برانکو درباره برنامه‌اش برای لیگ هجدهم در صورت بسته بودن پنجره نقل و انتقالاتی پیش فصل گفت: بارها گفته‌ام باشگاه، بنده و کادر فنی می‌خواهیم بازیکنان بمانند؛ بلکه می دانم خیلی ها در ایران و خارج از کشور به دنبال بازیکنان ما هستند؛ طبعا بازیکنان حرفه‌ای و به دنبال پیشرفت بیشتر هستند؛ تیم‌های اروپایی بازیکنان ما را می‌خواهند.

 

او در پاسخ به اینکه مسلمان را می‌خواهید یا خیر، عنوان کرد: ما توافق کردیم که باشگاه به همه پیشنهاد ماندن بدهد؛ اینکه چه کسی می خواهد بماند یا برود، بستگی به خودش دارد؛ ما چهار، پنج ماه قبل راجع به لیستمان صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که این تعداد بازیکن را باید حفظ کنیم و نگه داریم؛ روی بازگشت امید عالیشاه نیز حساب کردیم تا بازی کند؛ در حال حاضر 27 بازیکن داریم که فکر می کنم اگر هم کسی برود، تعدادمان کافی است؛ هر بازیکنی هم برود، بازیکن جایگزین داریم.


سرمربی پرسپولیس درمورد اینکه قدرتمند شدن استقلال و به خطر افتادن قهرمانی آنها برای فصل بعد گفت: طبیعی است که استقلال بهتر شود؛ قبلا گفتم استقلال در ابتدای فصل بازیکنان عالی‌ای را جذب کرد و شاید شروع خوبی نداشت؛ اما من و بازیکنان از هیچ کسی نمی‌ترسم؛ استقلال رقیب بزرگ ما خواهد بود و انتظار دارم سپاهان هم به سطحی که در آن قرار داشت، برسد؛ تراکتورسازی به صورت سنتی می‌تواند حریف ما باشد؛ کیفیت ذوب‌آهن، پیکان و سایپا را هم باید در نظر بگیریم که می‌توانند هر تیمی را شکست دهند؛ انتظارمان این است فصل آینده خوبی داشته باشیم.


برانکو در مورد اینکه گفته می‌شود اگر شفر زودتر به استقلال می‌آمد، شاید قهرمانی پرسپولیس اتفاق نمی‌افتاد، ابراز کرد: آن را هرگز نخواهیم فهمید؛ موقعی که ایشان آمد را می‌بینید ولی این را در نظر بگیرید که پرسپولیس و استقلال چند امتیاز گرفتند و اختلاف چقدر خواهد بود؛ نیاز به 15 امتیاز اختلاف ندارید تا قهرمان شوید؛ می‌شود فصل آینده با 6 امتیاز اختلاف قهرمان شویم.


او تصریح کرد: بازی‌های خوب زیادی داشتیم که حضور ذهن ندارم؛ بازی اولی که دربی را بردیم خوب بودیم چون بالاخره وزنه خودش را دارد و از نظر امتیازی بیشتر از استقلال جدا شدیم؛ همه دربی‌ها جایگاه خاص خود را دارد؛ نمایش‌های خوب زیادی داشتیم.


سرمربی پرسپولیس پیرامون عملکردشان در دربی برگشت اذعان کرد: ما نتوانستیم روی احمدزاده حساب کنیم؛ شاید یک تغییر دیگری در سیستم تیم می‌دادم ولی در طول فصل خیلی گمراه نشدم؛ در لیگ قهرمانان هم وقتی 4 بر صفر به الهلال باختیم، مشکل این بود که چهار ملی‌پوش نمی‌توانستند با تیم بازی کنند و مسابقه آنطور پیش رفت، اما در کل از نتایج تیم رضایت دارم؛ چیزی را تغییر نمی‌دادم و شاید بازیکنی که شما طرفدارش هستید(مسلمان) را بازی می‌دادم و سعی می‌کردم محترمانه‌ترین رفتار را نسبت به بازیکنان داشته باشم.


او افزود: فکر نمی‌کنم فصل قبل پایان تلخی داشتیم؛ نیمه نهایی لیگ قهرمانان را بازی کردیم و هر تیمی به این مرحله برسد، موفقیت بزرگی کسب کرده است؛ بدشانسی ما این بود در مسابقه اول مشکل داشتیم؛ وقتی در بازی اول یک بر صفر بودیم، داور در 18 قدم پنالتی ناحقی گرفت؛ نباید فراموش کنیم مقابل الاهلی بازی 2 بر صفر را برگرداندیم؛ امسال الهلال نتوانست از مرحله گروهی صعود کند و به همین خاطر به بازیکنانم افتخار می‌کنم که در لیگ قهرمانان هم علمکرد خوبی داشتند و از مرحله گروهی صعود کرد؛ سروش رفیعی و طارمی را از دست دادیم ولی در فاز هجومی پیشرفت داشتیم.

 

برانکو در خصوص چند دستگی در فوتبال ایران درآستانه جام جهانی گفت: واقعا نمی‌دانم مشکل کجاست؟ نمی‌خواهم دوره تیم ملی خودم با الان را مقایسه کنم؛ آن موقع مشکلات شناخته شده‌ای بود و حملات زیادی به من شد؛ در چهار سالی که سرمربی تیم ملی ایران بودم، بهترین نتایج را در تاریخ تیم ملی ایران کسب کردیم؛ تا جایی که می‌دانم و می‌بینم، تیم ملی بیشترین امکانات را در اختیار دارد و هر چیزی کادر فنی تیم ملی خواسته، آقای تاج و مدیریت ایشان تامین کرده است؛ واقعا نمی‌دانم الان مشکل کجاست؟


سرمربی پرسپولیس درباره جلسه با کی‌روش برای همدلی و وفاق ملی اظهار کرد: آنقدری که می‌دانم بنده و آقای شفر مشکلی برای تیم ملی ایجاد نکردیم و هیچ برنامه تیم ملی را برهم نزدیم؛ نمی‌دانم و نمی‌بینم مشکل کجاست؟ اگر  مربی پرسپولیس و استقلال بودید، در فاز مرحله حذفی لیگ قهرمانان بازی داشتید، چه واکنشی نشان می‌دادید؛ اینکه بچه‌ها به تمرینات آماده‌سازی ملی بروند یا برای تیم باشگاهی خود بازی کنند؟ آیا بازیکنانی که در تیم‌های اروپایی هستند، می‌توانند به تمرینات تیم ملی بیایند؟ تاثیرات این کار چیست؟ البته اگر آنها(کادر فنی تیم ملی) بتوانند در 40 روز بازیکن را به سطح رونالدو و مسی برسانند، من کل تیم را در اختیارشان می‌گذارم و خیلی خوشحال می‌شوم به این نقطه برسم؛ شما مربی باشید چه کاری انجام می‌دهید؟


او یادآور شد: دو مسئله را روشن کنم؛ نه صباباتری و نه سپاهان زمانی که سرمربی تیم ملی بودم، به ما بازیکن ندادند، در حالی که آنها در مرحله‌ای از لیگ قهرمانان آسیا بازی می‌کردند که نتیجه آنقدر مهم نبود؛ مسابقاتی بود که همینطور برگزار می‌شد تا تیم به مرحله‌ای برسد و حذف شود ولی الان مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیاست؛ نمی‌خواهم به مشکلات آن زمان در تیم ملی مثل مصدومیت‌های علی کریمی، مهدی مهدوی‌کیا، هاشمیان و فریدون زندی اشاره کنم ولی می‌توانید از بازیکنانم بپرسید چه شرایطی بود.


برانکو تصریح کرد: 100 بار به آنها گفتم هیچ وقت در پرسپولیس برای کسی مشکلی ایجاد نخواهم کرد و به خودم اجازه نمی‌دهم نگذارم بازیکنی به تیم ملی برود؛ واقعا در هیچ کجا مشکلی نمی‌بینم؛ اواخر ماه می میلادی و 15 روز قبل از جام جهانی 2006 بود که علی دایی، یحیی گل‌محمدی و سهراب بختیاری‌زاده بدون یک روز استراحت از تیم صباباتری به تمرینات ما اضافه شدند.


سرمربی پرسپولیس تاکید کرد: ایشان کادر فنی خودشان را دارند و نمی‌دانم می‌توانند چه کمکی به تیم ما داشته باشند؟ من با هیچ کسی مشکل ندارم؛ آیا از من شنیده‌اید که ناراحت شوم، به کسی توهین یا تحقیر کنم؟ با هیچکس مشکل ندارم؛ مشکل کجاست؟ بازیکنانی که به تیم ملی دعوت شوند، خواهند رفت.


برانکو در خصوص برگزاری جلسه با کی‌روش عنوان کرد: نمی‌دانم؛ استقلال که به تیم ملی بازیکن خواهد داد؛ این قدم مثبت کجا انجام شده است؟ تمام برنامه‌های تیم ملی و تمریناتی که بازیکنان ما دعوت شده‌اند، به آنجا رفته‌اند.


سرمربی پرسپولیس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا فارسی یاد نگرفته است، گفت: یاد می‌گیرم اما اعتراف می‌کنم که یکی از اشتباهات بزرگم است که فارسی یاد نگرفتم؛ مترجم‌های خوبی داشتم و شاید بتوانم تمرین را بدون مترجم برگزار کنم؛ خیلی تلاش نکردم فارسی صحبت کردن را یاد بگیرم ولی کارم زیاد است و نمی‌توانم یاد بگیرم؛ اگر روزانه یک کلمه یاد می‌گرفتم، 500 کلمه می‌شد و از شما بهتر فارسی حرف می‌زدم؛ الان از خجالتم بخاطر این موضوع شروع به عرق کردن شدم.


برانکو در پایان برای بازیکنانش و تیم ملی ایران در جام جهانی آرزوی موفقیت کرد.

90

برانکو

پرسپولیس

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی