مصلح: سیدجلال به تن‌کاته ثابت کرد سوپرمن پرسپولیس است

مصلح: سیدجلال به تن‌کاته ثابت کرد سوپرمن پرسپولیس است

روز گذشته شایان مصلح مدافع چپ پرسپولیس مهمان خبرورزشی بود؛ بازیکنی که ظاهراً طبع شعر خوبی هم دارد.

به گزارش پیروزی دیلی، خصوصیات خاص مدافع پرسپولیس موجب شد گفت‌وگویی خواندنی با او داشته باشیم.

* از برد دقایق پایانی‌تان مقابل الجزیره شروع کنیم.

خوب می‌دانستیم که اگر در دقایق اول به گل نرسیم الجزیره خودش را پیدا می‌کند و نتیجه‌گیری برای‌مان سخت می‌شود. متأسفانه همین‌طور هم شد و هر چه جلوتر می‌رفتیم شرایط دشوارتر می‌شد با این وجود به گل رسیدیم اما گل مساوی را دریافت کردیم. بعد از تساوی بازی به اوج حساسیت رسید و خدا را شکر که سوپرمن پرسپولیس موجب پیروزی و خوشحالی هواداران‌مان شد.

* سیدجلال سوپرمن پرسپولیس بود؟

سرمربی الجزیره قبل از بازی برگشت مصاحبه کرده بود که بازیکن غایب پرسپولیس در دیدار رفت، سوپرمن که نیست. او هم کاری نمی‌تواند انجام بدهد اما خدا را شکر از آنجا که خدا به انسان عزت می‌دهد کاپیتان تیم ما یک بار دیگر بزرگی‌اش را نشان داد و بر خلاف حرف سرمربی الجزیره نشان داد «سوپرمن» پرسپولیس بوده است.

* از تعویض دقایق آخر بگو؛ شاید به دلیل نتیجه خیلی‌ها انتظار حضورت را نداشتند.

بله، خدا را شکر من به جز دو بازی که یکی از آنها بازی با ذوب‌آهن بود که ۲ بر یک باختیم وقتی تعویض شدم قدمم برای پرسپولیس خوش‌یمن بوده و من هم از این بابت خوشحالم که ضربه سرم در دقیقه ۸۹ تا حدودی شرایط را بهتر کرد و در نهایت گل زیبای سید کار حریف اماراتی را یکسره کرد.

* گویا بازیکنان پرسپولیس هم سر تعویض‌ها و حضورت در میدان داستان‌های جالبی برایت ساخته‌اند. بعضی‌ها هم به تو لقب سولشیائر، ذخیره طلایی منچستر را داده‌اند.

(می‌خندد) بعد از بازی با الجزیره کامنت‌های مثبتی از هواداران‌مان دریافت کردم. علیرضا بیرانوند دقایقی که به زمین می‌روم «شایان‌تایم» می‌داند و می‌گوید راموس‌تایم تویی و بقیه‌اش بهانه است و بعضی‌ها هم می‌گویند تو پرنده پرسپولیسی. لقب سولشیائر هم لطف بعضی از دوستان است اما من بازیکن خط دفاع هستم، با این وجود خدا می‌داند که چقدر منچستر الکس فرگوسن را دوست داشتم. سال 1999، 5، 6 سالم بیشتر نبود و همه در خانه‌مان خوابیده‌ بودند و وقتی سولشیائر آن گل قهرمانی را زد دور اتاق‌مان از خوشحالی شروع به دویدن کردم. سرالکس فرگوسن مربی‌ای دوست‌داشتنی و به نظرم تکرارنشدنی است.

* چرا نتوانستی مانند سپیدرود در پرسپولیس هم خیلی مطرح شوی؟

من یک فصل داماش بودم اما آن فصل بازی نکردم. بعد از آن به سپیدرود رفتم که در لیگ دو بازی می‌کرد. فرشاد پیوس در آن مقطع سرمربی سپیدرود بود و قصد داشت از من در پست مهاجم بازی بگیرد چون هفته‌ها بود که تیم‌مان گل نزده بود. به یک‌باره یکی از مدافعان‌مان مصدوم شد و آقای پیوس از من در پست دفاع چپ استفاده کرد. نمایش خوبم در چند بازی موجب شد پس از پایان فصل از چند تیم لیگ برتری مانند استقلال خوزستان، سپاهان و سایپا پیشنهاد داشته باشم اما چون یک‌ کار نیمه‌تمام داشتم در سپیدرود ماندم تا به این تیم ادای دین کنم و پس از فصلی موفق با تیم سپیدرود به پرسپولیس پیوستم.

* بچه رشت هستی؟

من متولد رودبار هستم اما فوتبالم را در رشت به صورت حرفه‌ای آغاز کردم. زمانی هم که به پرسپولیس می‌رفتم خوب می‌دانستم شاید در این تیم بازی به من کمتر برسد اما خدا را شکر موفق شدم روند صعودی‌ام را ادامه دهم. شاید باورتان نشود از سکونشینی لیگ دو تا این که برانکو مرا بازی داد کلاً 6 ماه طول کشید.

* از حضورت و شرایط این فصلت در پرسپولیس راضی بودی؟

بازیکنان هم‌پستی من در پرسپولیس همگی ملی‌پوش بوده یا هستند. من هم در این فصل نهایت تلاشم را انجام دادم تا فیکس باشم و تا جایی که می‌توانم مثمرثمر واقع شوم. خدا را شکر با پرسپولیس قهرمان لیگ و سوپرجام شدم و موفقیت‌های خوبی را در آسیا کسب کردم و امیدوارم فصل بعد هم به روند صعودی‌ام ادامه بدهم.

* برانکو چه توصیه‌هایی به تو داشت؟

برانکو اول فصل به من می‌گفت باید صبور باشی و برای من محمد انصاری را مثال می‌زد و گفت محمد را نگاه کن، اول فصل به او بازی نرسید اما بعداً شرایط خوبی پیدا کرد و به تیم ملی هم دعوت شد یا علی علیپور را برایم مثال زد. من هم از این مسئله راضی‌ام.

* با محرومیت پرسپولیس از پنجره نقل و انتقالات، قهرمانی‌تان برای بار سوم تکرار می‌شود؟

پرسپولیس سه فصل است که عالی نتیجه گرفته و سطح توقعات را بالا برده است، همان‌طور که وقتی رئال هم چند سال قهرمان می‌شود توقعات را بالا می‌برد. فصل قبل هم از این حرف‌ می‌زدیم که تکرار قهرمانی سخت‌تر از خود قهرمانی است و وقتی به این مهم رسیدیم حالا از این حرف می‌زنیم که تکرار دبل قهرمانی سخت‌تر است من هم اهل کل‌کل و کری‌ خواندن نیستم اما می‌گویم تمام تلاش‌مان را برای تکرار قهرمانی انجام می‌دهیم.

* اما 4، ۵ بازیکن‌تان حرف از جدایی زده‌اند و با جدایی آنها واقعاً کار برای قهرمانی سخت می‌شود.

من در مورد هیچ بازیکنی حرف نمی‌زنم اما قطعاً بسته بودن پنجره نقل و انتقالات کار ما را سخت‌تر می‌کند اما در پرسپولیس ۲۱ بازیکن داریم ضمن اینکه در تیم امید فعلی هم بازیکنان خوبی حضور دارند که من فکر می‌کنم ۵، ۶ بازیکن از این جمع به درد تیم بزرگسالان می‌خورند به همین دلیل فکر می‌کنم فصل بعد هم تیم خوبی داشته باشیم.

*از تسلط کامل به زبان عربی بگو.

از سال ۹۲ زائر دائمی کربلا هستم و امسال ششمین سالی است که می‌خواهم راهی کربلا شوم به همین دلیل زبان عربی را خوب یاد گرفتم.

*به همین دلیل با بشار رسن هم‌اتاقی؟!

(می‌خندد) در ابتدا باید بگویم بشار رسن الان ماشاءا... به درجه‌ای رسیده که فارسی را بهتر از من حرف می‌زند. اخلاقم و تسلطم به زبان عربی هم موجب شده با بشار خیلی جور بوده و با بازیکن عراقی در تمام اردوها هم‌اتاقی باشم.

*بردهای نوستالژیک این فصل پرسپولیس هم کم نبوده.

دقیقاً. گل‌ها و پیروزی‌های نوستالژیک زیادی داشتیم مانند بازی‌مان با پارس جنوبی جم، سیاه‌جامگان، گسترش فولاد یا برد فصل پیش در آسیا مقابل الاهلی عربستان.

*و جالب است هر بار که تو به میدان آمدی، معمولاً در نتیجه تأثیر مثبت داشتی.

بله، خدا را شکر مقابل گسترش فولاد پاس گل دادم یا همین طور الاهلی عربستان و یا در بازی مقابل الجزیره هم با ضربه سری که زدم، در گل آقاسید تأثیرگذار بودم.

*قبول داری اگر سیدجلال در بازی رفت با الجزیره هم در میدان بود، سه گل دریافت نمی‌کردید؟

سید بزرگ تیم ماست و وقتی ایشان در زمین هستند، فضای تیم ما جدی‌تر است و مدیریتی که ایشان در زمین دارند به لحاظ روحی- روانی و مسائل فنی خیلی روی تیم ما تأثیر مثبت دارد.

*تو جایگزین مدافعان چپ بزرگی مانند محرمی، شاهرودی و... در پرسپولیس شدی و...

نام‌های بزرگی در دفاع چپ پرسپولیس بازی کردند و من هم اصلاً نمی‌خواهم خودم را با این بزرگان مقایسه کنم و بگویم دوست دارم مانند فلان بازیکن بزرگ پرسپولیس باشم. سعی می‌کنم بازی به بازی و سال به سال در پرسپولیس بیشتر پیشرفت کنم.

*بهترین دفاع چپ فوتبال ایران را چه بازیکنی می‌دانی؟

بحث من این است که در فوتبال ایران بازیکنان تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند و فرق چندانی بین بازیکنان لیگ دسته 3 با لیگ برتر وجود ندارد!

*ما که از جواب تو اصلاً قانع نشدیم!

در فوتبال ما که مسی و رونالدو وجود ندارند و فرق بازیکنان بیشتر در بحث اعتماد به نفس بازیکنان و کسب تجربه است به همین دلیل می‌توان خوب پیشرفت کرد!

*بازیکن رؤیایی‌ات در فوتبال اروپا و در جناح چپ کیست؟

زمانی که گرت بیل در تاتنهام بود، بازیکن رؤیایی من بود و در دفاع چپ عالی کار می‌کرد. یادم می‌آید گرت بیل در دیدار مقابل اینتر هت‌تریک کرد و مایکون را در آن دیدار بیچاره کرد طوری که گزارشگر آن بازی هم از بازی گرت بیل به وجد آمده بود و...

*در مرحله بعدی لیگ قهرمانان آسیا ترجیح می‌دهی پرسپولیس با کدام تیم برخورد نکند؟

من فکر می‌کنم الدحیل از تیم‌های دیگر سرسخت‌تر است و قرعه مناسب برای ما بازی با یکی از حریفان ایرانی یا السد است. امیدوارم با توکل، توسل و تلاش باز هم صعود کنیم.

*اما مشکل پرسپولیس این است که از شهرآورد برگشت به بعد افت کرده و به طور مثال در بازی برگشت با السد هم با اقبال مساعد پیروز شد و صعود کرد!

السد تیمی است که ژاوی را دارد و من فکر کنم پول سه بازیکن السد به اندازه بودجه یک فصل پرسپولیس است بنابراین اصلاً نباید السد را تیم ضعیفی دانست.

*اما مقابل الجزیره تیم متوسط اماراتی هم با زحمت پیروز شدید.

الجزیره تیم خیلی خوبی بود و به نظرم خط جلوی این تیم جزو بهترین‌ها و خط عقب‌شان هم از بازیکنان متوسط بهره می‌برد اما این تیم اصلاً حریف کوچک و ضعیفی نبود.

*امسال که قاعدتاً امیدی برای دعوت به تیم ملی نداری و شاید امیدت دعوت به بازی‌های ملی برای جام ملت‌های آسیاست؟

روزی که از سپیدرود آمدم هواداران می‌گفتند امیدواریم به تیم ملی بروی و... اما الان اولویت اصلی‌ام فیکس شدن در پرسپولیس و بعد رسیدن به پیراهن مقدس تیم ملی است. اصلاً یکی از دلایل اصلی حضورم در پرسپولیس، رسیدن به پیراهن تیم ملی بود.

* گویا اهل خواندن روزنامه ورزشی هم هستی؟

از بچگی و از زمانی که چهار سال بیشتر نداشتم جملات را هجی می‌کردم و قبل از مدرسه یک‌جورهایی خواندن را یاد گرفته‌ بودم. از سن ۷ سالگی هم مشترک روزنامه خبرورزشی شدم.

* در بین تیم‌های اروپایی طرفدار چه تیمی هستی؟

من طرفدار میلان و منچستریونایتد هستم و حسرت این دو تیم را می‌خورم که چرا در لیگ قهرمانان اروپا نیستند هرچند الان همه چیز در اروپا به بارسا و رئال ختم می‌شود اما من منچستر الکس‌ فرگوسن با رایان گیگز و بکام و... و میلان با مالدینی و آنچلوتی را با هیچ تیم دیگری قیاس نمی‌کنم. به نظرم فوتبال باشگاهی اسپانیا جذابیت زیادی ندارد چون همه چیز فقط در رئال و بارسا خلاصه می‌شود در حالی که در انگلیس ۱۰ تیم خوب و باکلاس و قوی حضور دارند. در بین تیم‌های ملی هم طرفدار ایتالیا و هلند هستم اما از آنجا که این دو تیم در جام جهانی نیستند مجبورم طرفدار انگلیس باشم!

* از خانواده‌ات بگو.

من پدرم را در سن ۳ سالگی بر اثر تصادف از دست دادم. پدرم معلم ریاضی بود و مادرم هم معلم زبان انگلیسی و پس از آن اتفاق مادرم برای من هم پدر بود و هم مادر. در فوتبال سختی زیادی کشیدم. بعضی‌ها به مادرم می‌گفتند از پسرت فوتبالیست درنمی‌آید و... اما حالا خدا را شاکرم آن سختی‌های زیاد و تحمل هر روزه بعد مسافتی از رودبار به رشت و... باعث شد به جایی برسم به گونه‌ای که مادرم هم به وجود من افتخار کند و زحماتش را بی‌نتیجه نبیند.

* چطور یک فوتبالیست به شعر و شاعری و انتشار کتاب علاقه پیدا می‌کند؟!

از سال 90-89 به شعر علاقه پیدا کردم. این در حالی بود که پس از زلزله رودبار فضای فرهنگی و امکانات رودبار بسیار ضعیف بود. ما هم نسل پس از خرابی‌های زلزله هستیم. در سال ۷۲ در شهر رشت به دنیا آمدم چون شهر رودبار بیمارستان نداشت و وقتی سال ۸۹ در سن ۱۷ سالگی برای دانشگاه رفتن به تهران آمدم فوتبالم را به شکل حرفه‌ای ادامه دادم و در فصل 93-94 به پختگی نسبی رسیدم. قبل از اینکه به پرسپولیس بیایم در فضای ادبی رشد کرده بودم و در سپیدرود هم بحث کتاب را دنبال می‌کردم. فضای ادبی، فضایی جدا از فوتبال است و دوست دارم کتابم را هر طور شده به دست اساتید ادبیات و شعر ایران برسانم. قبول دارم به خاطر پرسپولیس مخاطب کتابم بیشتر شد اما دلیل نمی‌شود چون بازیکن پرسپولیس هستم شاعر خوبی نباشم. من با انتشارات خاصی کتابم را منتشر نکردم و هیچ‌گاه زیر بار استفاده از رانت و استفاده از بازیکن تیم مطرح پرسپولیس نبودم.

* اما هنوز برای بعضی‌ها حضور توأم بازیکنی در فوتبال و مداحی و شعر عجیب است.

من در اوقات فراغتم دنبال شعر و شاعری هستم و فکر می‌کنم این امر هیچ منافاتی با روح فوتبال حرفه‌ای ندارد.

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی