گزارش/خط به خط با السد حریف سه‌شنبه سرخ‌ها

گزارش/خط به خط با السد حریف سه‌شنبه سرخ‌ها

السد قطر حریف دوم پرسپولیس در لیگ قهرمانان سه‌شنبه در دوحه میزبان پرسپولیس خواهد بود.

به گزارش پیروزی‌دیلی، السدی‌ها که در لیگ ستارگان قطر در رده دوم جدول قرار دارند در هفته اول لیگ قهرمانان در حالی که با یک گل از الوصل عقب افتاده بودند در نهایت با درخشش مهاجم الجزایری خود پیروز شدند تا تنها با تفاضل گل کمتر نسبت به پرسپولیس در رده دوم جدول گروه C قرار بگیرند. به بهانه تقابل پرسپولیس و السد در لیگ قهرمانان آسیا وضعیت این تیم قطری و بازیکنان آن را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

4-3-3 پرتغالی در السد

ژسوالدو فریرا با 71 سال سن وظیفه سرمربی‌گری السد را به عهده دارد. این سرمربی پرتغالی که سابقه کار در تیم‌هایی چون بنفیکا، براگا، پورتو و اسپورتینگ در لیگ پرتغال، مالاگا در لیگ اسپانیا و ... را داشته است در السد از سیستم 4-3-3 پرتغالی استفاده می‌کند. در این چینش 4 مدافع به طور خطی در زمین حضور دارند و در خط هافبک ژاوی در مرکز بازی می‌کند و دو هافبک با خصوصیات تدافعی در کنار وی به میدان می‌روند. در خط حمله نیز دو بازیکن در کناره‌ها و یک بازیکن در راس خط حمله به میدان می‌رود و به طور معمول و به سبک پرتغالی‌ها، مهاجمین این تیم با فاصله نسبت به خط هافبک به میدان می‌روند.

دروازه و یک گزینه

سعد الشیب تنها گزینه محتمل برای حضور درون دروازه السد به شمار می‌رود. این دروازه‌بان 28 ساله سابقه 32 بازی ملی در ترکیب تیم ملی قطر را نیز دارد و در تمام دوران فوتبالی خود در السد حضور داشته است. الشیب با 185 سانتی‌متر قامت در 14 بازی فصل جاری لیگ ستارگان قطر درون دروازه السد ایستاده و تنها 4 کلین‌شیت داشته و 14 بار دروازه خود را باز شده دیده است. در خط دروازه السد مشعل بریم 20 ساله و سعود الهاجری 31 ساله را نیز در اختیار دارد.


عمق دفاع و چهره آشنا

مرتضی پورعلی‌گنجی و پدرو میگوئل دو مدافع میانی اصلی السد در فصل جاری بوده‌‌اند. پورعلی‌گنجی چهره آشنای خط دفاعی این تیم است که طی سالیان اخیر مدافع ثابت تیم ملی فوتبال ایران بوده است. پورعلی‌گنجی 25 ساله در 15 بازی لیگ برای السد به میدان رفته و 3 بار نیز موفق به گلزنی شده است. پدرو دیگر مدافع میانی این تیم که اصلیتی کیپ‌وردی دارد و تابعیت قطر را پذیرفته نیز در 13 بازی لیگ برای السد به میدان رفته و دو بار موفق به گلزنی شده است. این مدافع میانی سابقه 21 بازی ملی برای تیم ملی قطر را نیز داشته است.


کناره‌های دفاع و چند ابهام

السد مقابل الوصل از حامد اسماعیل 32 ساله در دفاع راست بهره برد و این در حالی است که مصعب خضر که سابقه حضور در تیم ملی قطر را دارد روی نیمکت این تیم حضور داشت. اسماعیل در نیم‌فصل دوم به این تیم پیوسته و طی نیم‌فصل اول برای العربی به میدان می‌رفت. در سمت چپ نیز  عبدالکریم حسن که اخیرا از تیم بلژیکی یوپن به السد پیوسته ترجیح داده شده است و این در حالی است که طی نیم فصل اول لیگ قطر فهد عبدالرحمان در این پست به میدان می‌رفت. عبدالکریم در تابستان سال جاری با قراردادی قرضی راهی یوپن در لیگ برتر بلژیک شده بود و حال بار دیگر گزینه نخست السد در دفاع چپ است. وی 60 بار برای تیم ملی قطر به میدان رفته است.


خط هافبک و اتکا به ژاوی

ژاوی هرناندز هافبک پرآوازه و پرافتخار اسپانیایی مهم‌ترین چهره السد درون زمین است. این هافبک 38 ساله در مرکز زمین وظیفه بازیسازی را برعهده دارد و حضور دو هافبک تدافعی در کنار این بازیکن به ژاوی این فرصت را می‌دهد تا با دوندگی کمتر گردش توپ در زمین را مدیریت کند. ژاوی که آخرین سال حضور خود در فوتبال را تجربه می‌کند سابقه قهرمانی در اسپانیا و اروپا به همراه بارسلونا و همچنین فتح جام جهانی و جام ملت‌های اروپا همراه با اسپانیا را داشته است.  کاپیتان سابق بارسلونا در فصل جاری لیگ قطر 5 گل به ثمر رسانده و 6 گل نیز ساخته است. در کنار ژاوی دو هافبک با خصوصیات تدافعی به نام‌های سالم الهاجری و یاسر ابوبکر حضور دارند. الهاجری 22 ساله به عنوان مدافع میانی نیز ایفای نقش کرده است و ابوبکر 28 ساله سابقه بازی در دفاع چپ را نیز داشته است. در این پست خوخی بوعلام هافبک الجزایری‌الاصل تیم ملی قطر نیز در میان بازیکنان السد حضور دارد که به دلیل مصدومیت تا اطلاع ثانوی شرایط بازی نخواهد داشت.


وینگرهای خطرناک

در پست وینگر السد دو بازیکن اصلی تیم ملی قطر را در اختیار دارد. حسن الهیدوس 27 ساله که سابقه 88 بازی ملی را دارد به همراه علی اسدالله که وی نیز در 42 بازی برای تیم ملی قطر به میدان رفته گزینه‌های اصلی حضور در جناحین خط حمله السد به شمار می‌روند. الهیدوس در 16 بازی لیگ 11 گل به ثمر رسانده و 8 گل نیز ساخته تا یکی از خطرناک‌ترین بازیکنان السد باشد. همچنین علی اسدالله نیز در 14 بازی 2 گل برای السد به ثمر رسانده و 2 گل دیگر نیز ساخته است. دیگر گزینه السد برای حضور در این پست جوگورته الحمرون الجزایری است. وینگر 29 ساله‌ای که در فصل جاری لیگ قطر در 13 بازی 9 گل به ثمر رسانده و 5 گل دیگر نیز ساخته است ولی به دلیل مصدومیت ممکن است بازی با پرسپولیس را از دست بدهد. اما گزینه‌های السد در پست وینگر به این 3 بازیکن ختم نمی‌شوند. السدی‌ها اکرم عفیف پدیده فوتبال قطر را که در مالکیت ویارئال است و طی نیم‌فصل اول در لیگ بلژیک به میدان رفته بود را به طور قرضی به خدمت گرفته‌اند و علی فریدون وینگر ایرانی‌الاصل را در اختیار دارند.


خط حمله و امیدها به شماره 11

دیدار دو تیم الوصل و السد با یک گل به سود تیم اماراتی در حال پیگیری بود که در یک سوم پایانی بازی بغداد بونجاح برای السد به میدان رفت و با دو گلی که به ثمر رساند نتیجه را به سود السد برگرداند. بونجاح که بازیکن تیم ملی الجزایر نیز هست در 8 بازی لیگ برای السد 8 گل به ثمر رسانده و 6 بازی را به دلیل مصدومیت از دست داده است. وی در مجموع 9 بازی در تمام رقابت‌ها، 10 بار برای السد گلزنی کرده. بونجاح در صورتی که مصدومیتی نداشته باشد گزینه اصلی خط حمله السد خواهد بود و تلاش خواهد کرد تا رکورد گل‌های زده خود را بهبود ببخشد. در صورتی که به هر دلیل ممکن بونجاح شرایط بازی را نداشته باشد الحمرون هم‌وطن وی در این پست به میدان خواهد رفت و علی فریدون نیز دیگر گزینه حضور در این پست خواهد بود.


چهره ویژه

مرتضی پورعلی‌گنجی مدافع ایرانی السد رابطه بسیار خوبی با بازیکنان پرسپولیس دارد و در مقاطع مختلف نیز تا آستانه عقد قرارداد با پرسپولیس پیش رفته و حال نیز به احترام هادی نوروزی با شماره 24 در السد به میدان می‌رود. وی مدال قهرمانی خود در جام حذفی قطر را به خانواده نوروزی اهدا کرد و چهره محبوبی میان پرسپولیسی‌ها به شمار می‌رود. به جز مرتضی، السد یک ایرانی دیگر به نام علی فریدون دارد. مهاجم 26 ساله‌ای که از والدینی ایرانی در کویت متولد شده و پس از چند سال بازی در الشمال قطر امسال به صورت قرضی ابتدا به الاهلی و حال به السد منتقل شده است. فریدون در هفته‌های اخیر در لیگ به عنوان بازیکن ذخیره برای السد به میدان رفته و مقابل الوصل روی نیمکت ذخیره‌های این تیم حضور داشت. بازی با پرسپولیس برای این بازیکن که کمتر نام او را در رسانه‌ها شنیده‌ایم یک بازی ویژه خواهد بود.


پدرام محمدزاده - خبرنگار پیروزی

لیگ قهرمانان آسیا

پرسپولیس-السد

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی